Skip to main content
Home » Future of Food » GOED GOED VIS VIS
Future of food

GOED GOED VIS VIS

in samenwerking met:
in samenwerking met:

Wie al eens vis koopt, is allicht al de letters “ASC” of “MSC” op de verpakking tegengekomen, twee keurmerken voor verantwoorde visvangst en -kweek. Maar wat betekent dat eigenlijk, duurzame vis? En is vis die die keurmerken niet heeft, dan de facto niét duurzaam? Maurane Martin Hernandez van ASC en Nadèche Moulakis van MSC leggen uit.

Allereerst, waar staan ASC en MSC voor?

Maurane: ASC en MSC zijn twee NGO’s die certificaten en keurmerken voor duurzame visserij en verantwoorde aquacultuur toekennen. De Aquaculture Stewardship Council focussen zich op, zoals de naam laat vermoeden, verantwoorde kweek met zorg voor mens en planeet. MSC staat voor Marine Stewardship Council, zij letten op de visserij en zijn tegen overbevissing. Beiden hanteren iets andere standaarden, omdat vis kweken natuurlijk iets heel anders is dan vis vangen. Binnen ASC zijn er ook verschillende regels voor verschillende soorten aquacultuur, want zalm kweken, is dan weer iets heel anders dan garnalen kweken.

Nadèche: We komen als ASC en MSC vaak samen naar buiten, maar onze scope is niet helemaal dezelfde. Wat ons wel bindt, is de aandacht voor verantwoorde vis, met de mensen, de vissen en onze planeet als belangrijkste stakeholders.

Als ik dus voor ASC- of MSC-vis kies, zit ik goed?

Maurane: Ja, je koopt dan een product van een kweker of een visser die de impact op de planeet zo klein mogelijk houdt. En dat op veel manieren. Neem bijvoorbeeld de zalmkwekerij. Wij hebben regels over een optimale waterkwaliteit, hoeveel vissen er in de open netten mogen zwemmen, hoe vis verdoofd moet worden bij slachting, maar ook een verbod op antibiotica en groeihormonen. Daarnaast besteden we ook veel aandacht aan hoe de viskweek kan bijdragen aan de lokale gemeenschap.

Als consument kan je dus heel makkelijk je steentje bijdragen, check je vis op het ASC- of MSC-keurmerk en je weet dat je goed zit.

Nadèche: We willen dit alles en zoveel meer vertellen aan de consument tijdens de Check je vis-campagne in september. Dat is ons moment om, samen met partners, uit te leggen wat ASC en MSC juist inhouden. Dat het zo gemakkelijk is om te kiezen voor duurzame vis zou iedereen moeten weten.

Wordt er eigenlijk nog veel vis verkocht zonder deze keurmerken?

Nadèche: In België dragen al veel producten het ASC- of MSC-keurmerk, mede dankzij de supermarkten die deze keuze maken. Als consument kan je dus heel makkelijk je steentje bijdragen, check je vis op het ASC- of MSC-keurmerk en je weet dat je goed zit. Bij de lokale visboer is er ook een goede kans dat je ASC- of MSC-vis koopt, maar daar zien we dat zij het nog vaak vergeten te vermelden. 

Maurane: Inderdaad en als je niet zeker bent als consument, wees dan niet gegeneerd en stel gewoon de vraag. Zo maak je ook duidelijk aan restaurants, cateraars, visboeren dat jij als consument die verantwoorde en duurzame keuze belangrijk vindt!

Nog even over die antibiotica: je hoort vaak dat daar in viskwekerijen al te gul mee wordt omgesprongen. Klopt dat?

Maurane: Neen, kwekers die de ASC-certificatie volgen, mogen niet zomaar antibiotica aan het visvoer toevoegen. Ook daar controleren we op. Uiteraard, vissen kunnen ook ziek worden, net als mensen, maar in dat geval moet een onaankelijk dierenarts geraadpleegd worden die een individueel gezondheidsplan zal opstellen. Zomaar zelf beginnen dokteren is dus uit den boze.

Waarom is vis eten gezond? En eten we genoeg vis in België?

Maraune: Vergeleken met onze buurlanden doen we het eigenlijk niet zo slecht. De gemiddelde Belg eet een of twee keer per week vis. Dat is perfect in lijn met de richtlijn van de Hoge Gezondheidsraad en daarmee doen we het beter dan bijvoorbeeld Nederland. Natuurlijk, in Zuid-Europa krijgt vis een nog prominentere plaats in het dieet en je komt daar ook heel andere soorten tegen dan bij ons.

Nadèche: En waarom vis gezond is, is snel uitgelegd. Vis bevat heel veel proteïnen en mineralen die je niet in vlees vindt. Het is daarnaast een rijke bron van Omega 3 en bevat heel veel vitaminen, zoals B12, A, C en D. En bovendien is vis ook stuk makkelijker te verteren dan vlees.

Next article